Fundacja na rzecz Polityki Globalnego Ocieplenia publikuje nowy raport dokumentujący, jak 30 lat nieudanych polityk klimatycznych doprowadziło do najgorszego w Europie kryzysu związanego z kosztami energii i bezpieczeństwem od drugiej wojny światowej.
Raport stanowi najbardziej wszechstronną ocenę polityki energetyczno-klimatycznej Unii Europejskiej od 1990 r. do chwili obecnej. Pokazuje, że bardzo wysokie koszty wymuszania stosowania niekompetentnej termodynamicznie energii odnawialnej spowodowały jednocześnie dramatyczny spadek zużycia energii w UE w wyniku racjonowania cen, ale także sprawiły, że UE stała się krytycznie narażona na jedno paliwo wysokiej jakości, a mianowicie gaz ziemny.
Ten śmiercionośny koktajl zagraża obecnie zarówno stabilności gospodarczej, jak i społecznej, co zaczynają dostrzegać nawet Timmermans i przywódcy UE.
Badanie zatytułowane Europejski zielony eksperyment: kosztowna porażka jednostronnej polityki klimatycznej zostało przygotowane przez dr Johna Constable'a, dyrektora ds. energii w GWPF i jest dostępne dlapobierz tutaj (PDF).
Badanie pokazuje, że do 2005 r. zużycie energii w UE wykazywało tendencję wzrostową, obecnie jednak spadło o ponad 10% w stosunku do wartości szczytowej z 2006 r. i powróciło do poziomów ostatnio obserwowanych w latach 90. XX wieku. Wielka Brytania jest jeszcze bardziej dotknięta, gdzie konsumpcja spadła o około 30% w szczytowym momencie na początku XXI wieku i obecnie osiągnęła poziom obserwowany ostatnio w latach pięćdziesiątych.
Dr Constable argumentuje, że ten spadek konsumpcji jest niezwykle niepokojącą oznaką złego stanu zdrowia gospodarki realnej i nie można go wytłumaczyć środkami w zakresie efektywności energetycznej.
Wręcz przeciwnie, spadająca konsumpcja jest bezpośrednim skutkiem niezwykle wysokich kosztów polityki klimatycznej związanych z przyjęciem gorszej termodynamicznie generacji odnawialnej.
* Na przykład system handlu uprawnieniami do emisji kosztował konsumentów około 78 miliardów euro w latach 2013–2021 i w dalszym ciągu zwiększa rachunki o około 17 miliardów euro rocznie.
* Dotacje na energię odnawialną kosztowały konsumentów w UE 27 w latach 2008–2021 około 770 miliardów euro i w dalszym ciągu powodują zwiększenie rachunków o około 69 miliardów euro rocznie.
* Dalsza analiza pokazuje, że wydajność wytwarzania energii elektrycznej spadła, a współczynnik obciążenia systemu spadł z odpowiednich 56% w 1990 r. do niepokojąco nieefektywnych i kosztownych 37% w 2020 r.
* Własne dane UE pokazują, że ceny energii stale utrzymują się powyżej średniej spoza UE G20, przy czym ceny energii elektrycznej dla gospodarstw domowych są na przykład o 80% wyższe, a ceny energii elektrycznej dla przemysłu są o 30% wyższe, co stanowi różnicę w dużej mierze wynikającą z polityki. Podobne efekty można zaobserwować w przypadku cen gazu ziemnego i paliw transportowych.
Pomimo tego niezwykle kosztownego wsparcia dla odnawialnych źródeł energii państwa członkowskie UE zyskały jedynie marginalny udział w światowym rynku produkcji energii odnawialnej, który jest obecnie zdominowany przez Azję, a zwłaszcza Chiny, gdzie – co gorzka ironia losu – koszty produkcji są niższe ponieważ dostawy energii w tym regionie pochodzą głównie z tanich paliw kopalnych.
Doktor Constable powiedział:
„Polityka energetyczna i klimatyczna UE od 1990 r. była całkowitą katastrofą dla państw członkowskich, z wysokimi cenami i dramatycznie spadającym zużyciem energii, co sugeruje upadek społeczeństwa i realnej gospodarki.
Nieunikniona korekta polityki jest nieunikniona, ale naprawa szkód będzie kosztowna, a nawet najbardziej ostrożne drogi naprzód oznaczają obniżenie poziomu życia. Wyjaśnienie tego narodom europejskim będzie największym wyzwaniem politycznym następnych pięćdziesięciu lat”.
Poseł Steve Baker powiedział:
„Raport doktora Constable’a jest niezwykle otrzeźwiający. To prawdziwy skandal, że świadome wybory polityczne doprowadziły nas do kryzysu energetycznego. Kryzys, który był wyraźnie przewidziany, przewidywany i wzywany, a mimo to nastąpił”.
„Zmierzamy w stronę katastrofy politycznej. Potrzebny jest wyższy stopień integralności i realizmu oraz przyznanie, że to, co zrobiliśmy wcześniej, nie zadziałało. Pilnie potrzebne jest nowe podejście w polityce energetycznej.”
John Contable: Europejski zielony eksperyment: kosztowna porażka jednostronnej polityki klimatycznej (pdf)