Walcz z inflacją: EBC prosi obywateli UE o ręczne dodanie zera do banknotów

Europejski Bank Centralny w końcu robi coś, aby zwalczyć szalejącą inflację: prezes EBC Christine Lagarde wezwała dziś wszystkich mieszkańców Europejskiej Unii Monetarnej do dodania zera do swoich banknotów za pomocą markera. W wyniku natychmiastowego działania wartość waluty wzrośnie o 900 procent.

„W związku z historycznym spadkiem wartości w strefie euro, potrzebny jest prosty i łatwy środek zaradczy, który każdy może szybko przeprowadzić bez zbędnej biurokracji” – powiedziała Lagarde, po czym zademonstrowała, jak banknot 5 euro z zaledwie jednym dodatkowym, ręcznie dodanym zerem, może zostać zamienione na banknot 50 Euro. “To takie proste. Problem rozwiązany! Zrób to samo w domu i pomóż nam pokonać inflację”.

Dzięki tej prostej sztuczce możesz nie tylko zamienić banknoty 5 euro na banknoty 50 euro, ale także banknoty 10 euro na banknoty 100 euro, banknoty 20 euro na banknoty 200 euro, banknoty 50 euro zamienić na 500 euro, 100 euro na 1000 euro, a 200 euro na 2000 euro. Według EBC metodę tę można zastosować również do monet.

W przeszłości Europejski Bank Centralny był wielokrotnie krytykowany za trzymanie się polityki dodruku pieniędzy pomimo rosnącej inflacji. Tym bardziej zaskakujące jest to, że ta instytucja finansowa preferuje obecnie stosowanie konwencjonalnego pisma ręcznego zamiast wyrafinowanych procesów drukowania w realizacji swoich celów polityki monetarnej – wyraźne odejście od bardziej biurokratycznych środków.

Jednakże krytycy ostrzegają, że ten niezwykły krok EBC to jednocześnie otwarcie wrót dla przestępczości walutowej. „Lagarde najwyraźniej nie ma pojęcia, jakie szkody mogą spowodować sprytni oszuści wykorzystujący tę niebezpieczną technologię”, wyjaśnia Vincent Coyne, wykładowca ekonomii na UCD. „Co będzie, gdy jakiś szaleniec nie poprzestanie na dodaniu tylko jednego zera na końcu? Staniemy się Zimbabwe w ciągu kilku dni”.

 

_____________***_____________

Przeczytajce również:

 

https://www.ekspedyt.org/2022/07/06/wakacje-czyli-jak-kupowac-i-placic/

Zaloguj się, aby komentować