Idiokracja 

 Rok 1984  George’a Orwella

Folwark Zwierzęcy George’a Orwella

WEHIKUŁ CZASU (1960)

Wojna Światów - Piotr Szulkin i polski akcent Król Ubu 

Idiokracja - amerykański film science fiction z 2006 roku w reżyserii Mike'a Judge'a - film o postępujacym ogłupieniu ludzi.  Amerykański film science fiction z 2006 roku w reżyserii Mike'a Judge'a.W 2005 roku wojskowi oficerowie rozpoczęli badania nad możliwością wprowadzenia zdrowych, wyszkolonych żołnierzy w stan hibernacji. W stanie zamrożenia mieli oni przeczekać do czasu wybuchu konfliktu zbrojnego. W ramach jednego z końcowych eksperymentów zahibernowano szeregowego Joego Bowersa oraz prostytutkę Ritę, osoby o przeciętnym ilorazie inteligencji i nieposiadające bliskich krewnych. Zgodnie z planem mieli oni zostać wybudzeni po roku, jednakże po kilku miesiącach od rozpoczęcia projektu oficer koordynujący projekt został aresztowany. Eksperyment, pozbawiony zwierzchnictwa, popadł w zapomnienie.
W stanie hibernacji Joe oraz Rita przetrwali do roku 2505. Świat, który zastali, różnił się od znanego im z czasów sprzed eksperymentu tak bardzo, że nie mieli oni pojęcia, jak się w nim odnaleźć. Język angielski w społeczeństwie uległ degradacji do tego stopnia, że komunikacja z mieszkańcami była praktycznie niemożliwa. Joe z przerażeniem odkrył wykres średniego ilorazu inteligencji społeczeństwa, który wykazał chroniczny i konsekwentny spadek przez ostatnie 500 lat. Doszło do tego, że ludzie nie potrafili dodawać lub odejmować najprostszych liczb ani wysławiać się sensownie

https://www.cda.pl/video/12954682e

colonel amiot ac

 Rok 1984  George’a Orwella  - futurystyczna dystopia o licznych podtekstach politycznych, napisana przez   opublikowana w roku 1949. Autor napisał ją pod wpływem kontaktu z praktyczną stroną systemu stalinowskiego, do jakiego po raz pierwszy doszło w Hiszpanii w 1936 roku (w czasie wojny domowej), gdzie pojechał jako dziennikarz i sympatyk strony republikańskiej. Wspomnienia niedalekiej przeszłości pozwoliły wykreować mu antyutopijny porządek świata w fikcyjnej przyszłości. Główny bohater Winston Smith jest funkcjonariuszem reżimu w państwie Oceania. Z czasem mężczyzna zaczyna buntować się przeciwko totalitarnemu ustrojowi, na którego czele stoi Wielki Brat.

Orwell

https://www.cda.pl/video/1921024a

Warto przeczytać książkę Nowy wspaniały świat - Aldous Huxley

-----------------------------------------------------------------------------------------

Folwark Zwierzęcy George’a Orwella - powieść angielskiego dziennikarza i pisarza , przedstawiająca zwierzęta hodowlane, które wygnały ludzi i zaczęły same rządzić folwarkiem. Książka powstała w 1943, w czasie II wojny światowej; Orwell miał w tym czasie duże problemy z jej wydaniem. Ukazała się dopiero po zakończeniu wojny, w 1945. Jest alegorycznym przedstawieniem stalinizmu i jednocześnie głośnym ostrzeżeniem przed każdym totalitaryzmem.

Wersja nowoczesna.

------------------------------------------------------------------------------------

WEHIKUŁ CZASU (1960)  Na podstawie powieści H.G. Wellsa. Dziewiętnastowieczny naukowiec buduje maszynę czasu i przenosi się 800 tys. lat w przyszłość, gdzie odkrywa, że ludzkość została podzielona na dwie wrogie sobie rasy. Przenosi się do odległej przyszłości, gdzie poznaje rasę ludzi zwanych Elojami, którzy - choć nastawieni pokojowo - nie są zainteresowani jego osobą i trudno się z nimi porozumieć.

Okazuje się, że Elojowie nie są jedynymi ludźmi żyjącymi w przyszłości. Szukając swojego wehikułu, Podróżnik poznaje inną rasę, mieszkającą w podziemiach. To Morlokowie, którzy w niczym nie przypominają spokojnych Elojów. Podróżnik w Czasie poznając coraz więcej tajemnic, które kryją się w nowym świecie, zaczyna dochodzić do przeróżnych, niekiedy strasznych wniosków. Dlaczego w przyszłości żyją różne rasy ludzi? Kilkaset tysięcy lat w przyszłości świat podzielony jest na dwie klasy. Elojowie przypominają współczesnych ludzi, rozumieją współczesny nam język, a jednak nie potrafią zrozumieć otaczającego ich świata, nie znają swoich przodków, nie znają historii świata i nie interesuje ich przyszłość. Poznajemy ich jako ludzi nieczułych, sztywnych, powolnych i ograniczonych umysłowo. Druga klasa to Morlokowie, mieszkańcy podziemnych jaskiń, tylko w niewielkim stopniu przypominający ludzi, praktykujący kanibalizm.

https://www.cda.pl/video/56352988c

------------------------------------------------------------------------------------

Wojna Światów - Piotr Szulkin Film nawiązuje tematycznie do Wojny światów H.G. Wellsa. Na Ziemię przybywają przedstawiciele bardziej rozwiniętej cywilizacji z Marsa. Marsjanie deklarują, że jedyne, czego pragną, to miłość (i jej najsłodszy wyraz – ludzka krew- teraz aktualne bedzie słowo szczepionka). . Główny nacisk położony został na wpływ mediów na rzeczywistość, na jej kreowanie (co jest zresztą hasłem przewodnim stacji telewizyjnej w tym filmie) zamiast prezentowania. Media i władze agresywnie współpracują z najeźdźcami – organizują aparat przymusowego oddawania krwi i zapewniania Marsjanom miłości przez pozbawienie ludzi tego, co kochali do tej pory. Po kilkunastu dniach Marsjanie odlatują, a media zaczynają ich przedstawiać jako krwawych najeźdźców. Teraz w filmie zamiencie słowa "oddaj dobrowolnie krew" na "zaszczep się" i mamy aktualna sytuacje panujacą w Polsce i na świecie.

-----------------------------------------------------------------------------------

Król Ubu - Piotr Szulkin. Polski fabularny komediodramat z 2004 w reżyserii Piotra Szulkina, adaptacja dramatu Ubu Król czyli Polacy (1888) Alfreda Jarry’ego; w rolach głównych wystąpili Jan Peszek (Ubu) i Katarzyna Figura (Ubica Piotr Szulkin dostosował sztuką do terażniejszej rzeczywistości. Podobienstwa do aktualnych nierządów SLD, AWS, PO i PIS nieprzypadkowa.

.Wojna 1 h 03 min  Mocarstwa 1 h 17 min

Warto również odświeżyć lektury z młodości:

Wehikuł czasu - George’a Wellsa

Nowy wspaniały świat - Aldous Huxley

Limes inferior - Janusz Andrzej Zajdel

  Rok 1984  George’a Orwella

Seksmisja 

Wells

 

 Zaciekawiony? Przeczytaj również :

=======

 

Dodatek:

George Orwell - Rok 1984. Totalitaryzm 2. 0 Film Łukasza Korzeniowskiego
 

Zaloguj się, aby komentować